2019. november 10., vasárnap

jodo koryu 2019

Újrakezdtük a kagét, méghozzá lassan, megfontolt tempóban. Minden formára jutott idő begyakorolni a lépéseket, a monomi kivételével ez sikerült is. Foglalkoztunk a kagéval is és említettem már, hogy volt kage?!

Sajnos, Alexei az utolsó pillanatban mégsem tudott eljönni, így izgalmas lesz a vizsga januárban...

Anikó


2019. szeptember 26., csütörtök

Jodo EB 2019

Szeptember 21-22-en volt a18-dik Jodo Európa-bajnokság Zawiercie-ben.
Tanarok:
Morimoto Kunifumi sensei (jōdō hanshi 8-dan)
Tsuriga Toshirō sensei (jōdō hanshi 8-dan)
Ōtake Toshiyuki sensei (jōdō kyōshi 8-dan)
Szombaton atvettuk a teljes tandoku dosa kihonokat a ZNKR kuldottseg magyarazataival. Mindharom sensei tagja a bizottsagnak akik meghatarozzak hogy merre megy a seitei jodo, igy elso kezbol hallottuk az altaluk kiemelt pontokat.
Ezutan atrohantunk a katak fobb pontjain es egy intenziv delutani gyakorlas kovetkezett szetbontva. Mi a 3 es 4 dan kozos csoportban voltunk. Itt nagyon jo volt, hogy forgatva voltunk folyamatosan. Mindig uj par, mindig uj katak. Jo lenne sok ilyen edzes, tabor ezzel a koncepcioval. Sokat lehet belole tanulni.
Vasarnap elkezdodott az eb.
Sajnos nem sikerult kijutni a poolbol. Nincs meg a rutin es ez versenyen kijon. Ami maskor megy lazan es alkalmazkodva az versenydrukkban elnyomodik meg. Van min dolgozni :)
A tachi resz meg jobban ment remelem :)
Jo volt talalkozni mindenkivel. Az eb egy nagy csaladi talalkozo is. Sok ismeros, kedves arc. Sok sok evnyi kapcsolatok, baratsagok, haversagok. Egy verseny ahol nem egymas ellen versenyzunk es minden menet utan nagy olelkezesek, pacsik es baratsagos mosolyok cserelnek gazdat. 
Nagy gratula az egesz csapatnak! Mindenki igyekezett a legtobbet beletenni. Lett egy 3. helyunk, egy fightung spirit es sikeres vizsgak.
Mindannyian tanultunk belole es mind nagyon elveztuk. Jovore ujra!


2019. május 21., kedd

Majdnem dojo-érzet avagy edzés Efivel vagyishogy mégsem

Yuki sensei egyik régi-új tanitványa Leuvenben lakik, ezért felvetette, hogy edzhetnénk együtt. Mivel nincs szükségem akkora teremre tök egyedül, amelyben a teljes Shinbu elfér plusz teljesen más a légkör, ha gyakorol más is, nagyon megörültem. Efi nagyon kedves, kezdő (majd EB-n lehet találkoztok vele). Egyébként zongoratnárnő, ezért lehet vele extrém időpontokat megbeszélni, mint például ma reggel nyolc óra, mert délután/este dolgozik. Egyszer már gyakoroltunk együtt és klassz volt annak ellenére, hogy mindketten a saját dolgainkkal voltunk elfoglalva. De valahogy a közös torei mégis más. Sajnos most az utolsó pillantban közbejött valami és nem tudott eljönni, ezért lehetett próbálgatni a nyolc oldalnyi jegyzetet, amit összekörmöltem a hétvégén (lásd tábor Furuichi senseijel). A tavalyihoz hasonlóan egy csomó minden a helyére került, például a kilences katám egészen hihető lett (a nekem új trükk az időzités: a test hamarabb áll meg a kardnál, ettől lesz tsuki a tsuki. Triviális, de eddig mégsem fogtam fel). A végén még megszűnök balettpatkány lenni!

2019. május 19., vasárnap

Nyílt Iaido szeminárium Furuichi senseijel

A tavalyihoz hasonló rendszer volt: első nap hat kata, második nap hat kata. Minimum fél-háromnegyed óra magyarázat katánként, utána néhány kata lassan kipróbálni az újdonságokat. Bármit lehet kérdezni, az alapok csak akkor kerülnek elő, ha nagyon rosszul csinálunk valamit. Olyankor sem arról van szó, mi van a könyvben, hanem hogy hogyan lehet megvalósítani.

Az első nap annyira fáradt voltam, hogy nem sok ragadt rám, csak pár oldalnyi megszívlelendő jótanácsot írtam fel. Cserébe volt derültség, móka és kacagás, mert - nem lévén szakszerű fordítás - Furuichi sensei egy fordítókészülék segítségével próbált kommunikálni. MEgható volt, ahogyan próbált minél egyértelműbb kifejezéseket, lassan artikulálva adagolni a gépbe, majd megnyomta a nagy piros gombot és vártuk a csodát. Eleinte még jól ment a dolog, de a ferdítö-kütyü egy idő után bekattant és előbukkantak olyanok, hogy "Hiányzol!" és "Mikiegér", utóbbinál a csapat hangosan felröhögött. Azóta sem jöttem rá, mit értett ennnyire el a gép. Plusz sensei a zekkenjébe dugta be, amikor nem használta és időnként meg-megszólalt: "Miért?", "Mi rossz?".

Második nap egész sokan lettünk, Patrik sensei is eljött meg a Yaegakikai dojo is, innentől kezdve Yuki sensei fordított. Cserébe volt közönségünk egy négy hónapos baba és az éppen nem gyakorló szülője személyében. A shinken teszten még nem ment át, mert nem tud elég gyorsan kúszni.

A napot a hetes katával indítottuk, illetve a három nagy változással, ami a tavalyi szeptemberi nyolcdanos szemináriumon lett bevezetve (a sarkok összeérése shinze ni rei-nél, ukenagashi-ban nem szabad megállni és a shiho giri legelső tsukijánál csak előre mehet a kard, fel nem).

2019. március 24., vasárnap

Muso Shinden Ryu szeminárium a belga Shinbukannál

Egy hónapja írt Ivan, hogy a a belga Shinbukan nyílt MSR iaido szemináriumot szervez, amit Dominique Losson sensei fog tartani, aki a belga Shinbukan vezetőjének a tanára. Természetesen a világ végén (oda-vissza minimum 5 óra tömegközlekedéssel, a távolság meg maximum ötven km). Szerencsémre Ivan értem jött Ginny-vel, aki egy autócsoda (bocs, nem értek az autókhoz, fekete, halk és csudakényelmes).

A klassz párizsi közlekedés miatt sensei és csapata késett, addig mi kiragasztottunk a szükséges nyilakat és beszélgettünk. A belga Shinbukan tagjai kedvesen őrült népek, az újabb kezdőik meg tökéletesen illeszkednek a csapathoz. Még Luciano, Furuichi sensei tanítványa, is beesett egy-két iaidokával (a keveredés ugyan nem gyakori, de mivel Furuichi sensei személyisége olyan amilyen, nem is annyira ritka). Összesen tizennégyen voltunk.

Mivel a belga Shinbukan időközben begyűjtött néhány franciául nem tudó kezdőt, Valérie és Tom fordítottak - gyakran korrigálva egymást. Úgy viszonyulnak a tolmácsoláshoz mint én, ergo a két szöveg, bár a lényeget átadta, gyakran eltért annyira, hogy új dolgokat lehessen megtanulni a holland verzióból.

Mivel a szintbeli különbség igen nagy volt a terem két része között, Dominique sensei mindent részletesen elmagyarázott - az alapokat, hogy a kezdők megtanulják a formát és a részleteket, hogy a magasabb fokoztúak is tanuljanak újat. És persze lehetett kérdezni, ami rendszerint részletes demonstrációkkal tarkított válaszokat eredményezett. Meg rengeteg kaewazát és mi honnan jönt. Következésképpen a hatórás edzés végére, bár kétszáz katánál nem csináltunk többet, alig álltam a lábamon.

Tartalmilag eljutottunk a shoden széria végére és utána még néhány okuden tachiwazára is volt idő.